راه های مراقبت از باتری گوشی (7 مورد)

راه های مراقبت از باتری گوشی

راه های مراقبت از باتری گوشی را اگر بدانید میزان کارایی باتری تلفن همراه شما بالا می رود و عمر طولانی تری می کند.

به طور کلی، چرخه‌های شارژ معمولی کوچک‌تر و خنک نگه‌ داشتن گوشی از نکات کلیدی هستند. که باید به خاطر بسپارید. اگرچه باید به این نکته اشاره کنم که باتری های تلفن های مختلف همیشه بسته به نحوه برخورد ما با آنها، کمی متفاوت خواهند بود.

با توجه به تعویض سخت این باطری ها. همچنین حساسیت در اورجینال بودنه آن کار را برای تعویض آن سخت می کند. پس باید در حفظ آن کوشا باشیم.

شاید برای شما نیز این مشکل به وجود آمده باشد که باتری تلفن همراهتان نسبت به روز های اول کارایی خوبی نداشته باشد.

اما چگونه باید از این مشکل تا حدی جلوگیری کرد؟

و یا شاید سوال های متفاوتی برای شما پیش آمده باشد که چگونه به بهترین نحو از باتری تلفن همراه خود مراقبت کنیم؟

چه روش هایی به باتری تلفن همراهمان آسیب می رساند؟

و هر گونه سوالاتی از این قبیل که ما در این مقاله به شما کمک می کنیم که بعد از مدت طولانی استفاده از باتری موبایل مشکلات زیادی برای آن به وجود نیاید.

امروزه کمتر کسی را می توانید پیدا کنید از تلفن هوشمند استفاده نمی کند. و دغدغه بسیاری از آن ها این است که در پی راه هایی برای افزایش طول عمر باتری گوشی خود هستند.

باتری لیتیوم یونی چیست؟

همه باتری ها با گذشت زمان عمر خود را از دست می دهند. که راه های مراقبت از باتری گوشی را باید دنبال کنید
که با افزایش سن باتری عملکر گوشی شما نیز تغییر می کند و بر روی اجزای دیگر گوشی تاثیر می گذارد.
باتری های جدید از فناوری های لیتیوم یونی استفاده می کنند..
باتری های لیتیوم یونی سریع تر از دیگر باتری ها شارژ می شوند باتری های لیتیوم یونی در حال حاضر
بهترین فناوری برای گوشی های هوشمند از لحاظ باتری می باشند.

تمام باتری های قابل شارژ اجزای مصرفی هستند که با افزایش سن شیمیایی کارایی آنها کاهش می یابد.

همانطور که باتری‌ های لیتیوم یونی از نظر شیمیایی پیر می‌شوند، میزان شارژی که می‌توانند در خود نگه دارند کاهش می‌یابد. و در نتیجه زمان کوتاه‌ تری قبل از نیاز به شارژ مجدد دستگاه می‌ گذارد. این را می توان حداکثر ظرفیت باتری نامید. علاوه بر این، توانایی برای اینکه یک تلفن به درستی کار کند. وسایل الکترونیکی باید بتوانند انرژی آنی باتری را تامین کنند.

یکی از ویژگی‌ هایی که بر این انتقال انرژی آنی تأثیر می‌گذارد، آمپدانس باتری است. باتری با آمپدانس بالا ممکن است نتواند انرژی کافی را برای سیستمی که به آن نیاز دارد تامین کند. اگر باتری دارای سن شیمیایی بالاتر باشد، آمپدانس باتری می تواند افزایش یابد. آمپدانس باتری در حالت شارژ کم و در محیط با دمای سرد به طور موقت افزایش می یابد.

هنگامی که با سن شیمیایی بالاتر همراه شود، افزایش آمپدانس قابل توجه تر خواهد بود. این ویژگی های شیمی باتری است که در تمام باتری های لیتیوم یونی در صنعت مشترک است. که افزایش سن باتری با راه های مراقبت از باتری گوشی رابطه عکس دارد. یعنی اگر از راه های مراقبت از باتری گوشی پیروی کنید عمر باتری دیر تر تمام می شود.

هنگامی که برق از باتری با سطح آمپدانس بالاتر کشیده می شود، ولتاژ باتری به میزان بیشتری کاهش می یابد. قطعات الکترونیکی برای عملکرد صحیح به حداقل ولتاژ نیاز دارند. این شامل حافظه داخلی دستگاه، مدارهای برق و خود باتری است.

سیستم مدیریت توان توانایی باتری برای تامین این نیرو را تعیین می کند. و بارها را به منظور حفظ عملیات مدیریت می کند. هنگامی که عملیات دیگر با قابلیت های کامل سیستم مدیریت توان پشتیبانی نمی شود، سیستم برای حفظ این قطعات الکترونیکی خاموش می شود. اگرچه این خاموش شدن از منظر دستگاه عمدی است، اما ممکن است توسط کاربر غیرمنتظره باشد.

چگونگی افزایش عملکرد باتری (روش صحیح شارژ باتری برای افزایش طول عمر) :

چگونه عملکرد باتری خود را به حد اکثر برسانیم؟

عمر باتری مدت زمانی است که دستگاه قبل از نیاز به شارژ مجدد کار می کند. “طول عمر باتری” مدت زمانی است که یک باتری تا زمانی که نیاز به تعویض دارد دوام می آورد.

یکی از عواملی که بر عمر و طول عمر باتری تأثیر می گذارد، ترکیبی از کارهایی است که با دستگاه خود انجام می دهید.

مهم نیست که چگونه از آن استفاده می کنید، راه هایی برای کمک وجود دارد.
طول عمر یک باتری به “سن شیمیایی” آن مربوط می شود، که چیزی فراتر از گذشت زمان است.
این شامل عوامل مختلفی است. مانند تعداد چرخه های شارژ و نحوه مراقبت از آن.

برای به حداکثر رساندن عملکرد باتری و کمک به افزایش طول عمر باتری، این نکات را دنبال کنید.

به عنوان مثال، زمانی که آیفون برای مدت طولانی ذخیره می شود، آن را نیمه شارژ نگه دارید. همچنین از شارژ کردن یا رها کردن آیفون در محیط های گرم، از جمله قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، برای مدت طولانی خود داری کنید.

همه راه های مراقبت از باتری گوشی مهم هستند .

نکات:

1-همیشه شارژ باتری را بین 20 تا 80 درصد نگهداری کنید.

Charge between 20 to 80

اولین راه های مراقبت از باتری گوشی این است که باتری گوشی را بین 80 و 20 درصد قرار دهید.

باتری های امروزی که برای گوشی های مختلف ساخته شده است از نوع لیتیوم یونی یا لیتیوم پلیمر می باشند.

این باور که تصور می کنید حتما باید شارژ باتری تلفن همراهتان خالی شود و زیر 20 درصد باشد و به شارژ متصل کنید، اشتباه بوده.

این باور که گفته بودند شارژ باتری کامل خالی شود و تا 100 درصد به شارژ متصل کنید، برای باتری های نوع نیکل کادمیومی بوده که دیگر از این نوع باتری های استفاده نمی شود.

حالت ایده آل شارژ این نوع باتری های لیتیوم-یون بین 20 تا 80 درصد است. که یکی از راه های مراقبت از باتری گوشی این است که باعث می شود از آسیب های احتمالی کاسته شود.

2- راه های مراقبت از باتری گوشی (جلوگیری از افزایش دما در هنگام شارژ ) :

یکی از راه های مراقبت از باتری گوشی جلوگیری از گرمای ایجاد شده در حین شارژ است. این یکی از مهم ترین راه های مراقبت از باتری گوشی می باشد.

گرما قاتل باتری تلفن همراه شما است.

Rising cell phone temperature

دمای بالا به باتری فشار وارد می کند و باعث می شود، که ظرفیت باتری بسیار سریع تر از زمانی که در دمای پایین نگه داشته شود از دست بدهد.

برای افزایش طول عمر باتری تلفن هوشمند خود باید مراقب گرم شدن آن باشید.

ولتاژ و گرمای بالا می تواند تاثیر های منفی زیادی بر روی کاهش شارژ و عمر باتری تلفن شما داشته باشد. و اگر به این راه های مراقبت از باتری گوشی توجه نداشته باشید و یک باتری به طور مداوم بین دمای 20 تا 30 درجه ی سانتی گراد قرار بگیرد، بعد از یک سال کار کردن با آن تنها از 80 درصد ظرفیت اولیه آن می توانید بهره ببرید.

باتری در حالت شارژ کامل و در معرض دمای بالا بدترین چیز برای یک باطری است. و اولین چیزی است که هنگام شارژ کردن تلفن خود از آن اجتناب کنید. بنابراین نباید گوشی خود را زیر بالش بگذارید. تا در شب شارژ شود یا در روزهای گرم بر روی داشبورد ماشین خود بگذارید.

همچنین اگر شما یکی از افرادی هستید از کاور های چرمی برای محافظت از موبایل خود انتخاب کرده اید، بهتر است که در استفاده از نوع کاورهای تجدید نظر کنید.

استفاده از گارد های چرمی و یا جنس های دیگر در حین شارژ تلفن همراه تا حد زیادی بر روی دمای تلفن تاثیر می گذارد. پس بهتر است که آن ها در هنگام متصل کردن به شارژ جدا کنید. مخصوصا اگر در فصل گرم سال هستید صد در صد بر روی این موضوع تاکید داشته باشد.

شما نباید تلفن همراه خود را در محل هایی که از از تهویه مناسبی برخوردار نیستند به شارژ متصل کنید.

توجه داشته باشید که برای جلوگیری از گرمای بیش از حد سعی کنید. گوشی خود را در یک محیط خشک و خنک نگهداری کنید. اتاقی که تهویه مناسب داشته باشد، می تواند دمای شارژ را پایین نگه دارد.

حتی شارژ سریع نیز باعث می شود. که دمای گوشی بالا برود و در دراز مدت تاثیر خود را نشان دهد.

این تکنولوژی کمی به ضرر باتری می باشد.

باعث خرابی زودتر باطری می شود.

3-راه های مراقبت از باتری گوشی (استفاده از شارژر و کابل اصلی مناسب) :

Use the original charger

شارژر و کابل های بسیاری در بازار موجود است. ولی به سختی می توانید اصل آن که مناسب تلفن همراه شما باشد را یافت کنید.

در مراقبت از شارژر اصلی که همراه موبایل خود بوده دقت داشته باشید تا از آسیب زدن به تلفن خود با شارژر های غیر اصل جلوگیری کنید. زیرا که یکی از راه های مراقبت از باتری گوشی این است که از شارژر اصل استفاده کنید.

هر گوشی با توجه به مشخصات باتری خود نیازمند شارژ خاص خود است. باتری های گوشی هوشمند بر روی بدنه خود ویژگی های همچون ولتاژ و جریان مخصوص خود را هک شده دارند. که باید با توجه به این ویژگی های هک شده آداپتوری را استفاده کنید که هم­خوانی داشته باشد.

برای خرید شارژ و کابل های اصل و مختص تلفن همراه خود به سایت ما مراجعه کنید.

4-راه های مراقبت از باتری گوشی (استفاده همزمان از تلفن همراه در هنگام اتصال به شارژ) :

یکی دیگر از راه های راه های مراقبت از باتری گوشی استفاده از گوشی در هنگام شارژ است.

اگر شما از افرادی هستید که در هنگام متصل بودن تلفن هوشمند خود به شارژ از آن استفاده می کنید، بهتر است که این عادت را ترک کنید.

زیرا یکی از راه های مراقبت از باتری گوشی این است که از تلفن همراه خود در هنگام شارژ استفاده نکنید.

Simultaneous use of mobile phones

اگر از گوشی متصل شده به شارژ استفاده های سنگینی از جمله بازی هایی با گرافیک بالا را اجرا کنید آسیب های سنگینی به تلفن همراه شما وارد خواهد کرد.

این امر نیز باعث داغ شدن باتری تلفن شما می­ شود که به تنهایی عامل مهمی در کاهش عمر باتری خواهد بود.

و اگر به این مورد از راه های مراقبت از باتری گوشی دقت نکنید، طول عمر باتری شما را کاهش می دهد.

5-راه های مراقبت از باتری گوشی (عدم نگهداری طولانی مدت تلفن متصل به شارژ) :

نظریه های مختلفی در این مورد وجود دارد که افرادی معتقدند متصل بودن تلفن هوشمند به شارژ برای آن مشکلی ایجاد نمی کند. زیرا همانطور که از نامش مشخص است یک وسیله هوشمند است که بعد از دریافت انرژی های لازم و شارژ کامل گوشی،از ورود انرژی های دیگر جلوگیری می کند. و جریان برق را مسدود می‌ کند تا به گوشی شما آسیبی وارد نشود.

The phone is connected to the charger

تا اینجا مشکلی وجود نداشت. برخی دیگر این نظریه را قبول دارند ولی بر این نظرند که بعد از مدت طولانی پیش گرفتن این کار به تلفن شما آسیب هایی وارد می کند. پس نتجیه می گیریم که بهتر است تا حدی از این کار جلوگیری کنیم. زیرا که این امکان وجود دارد در زمانی که تلفن شما به شارژ متصل است شاید دمای باتری‌ لیتیوم-یونی آن بالا رفته و در صورت بالا رفتن دمای گوشی، اثر نا مطلوبی از این دمای زیاد دریافت کنید.

6-راه های مراقبت از باتری گوشی (از شارژ کردن شب تا صبح خود داری کنید) :

یکی از راه های مراقبت از باتری گوشی شارژ کردن در کوتاه مدت است. که برخی یک شبه یک عادت بسیار رایج دارند که شب تا صبح تلفن همراهشان به شارژ متصل است. و بسیار مرسوم است. اما به دلایل متعددی توصیه نمی شود. اولاً، شارژ مداوم یک باتری پر می‌تواند. باعث آبکاری لیتیوم فلزی شود. که پایداری را در درازمدت کاهش می‌دهد.. و در موارد نادر می‌تواند منجر به اختلال در عملکرد سیستم و راه‌اندازی مجدد شود. ثانیاً، همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم. باتری را در ولتاژ استرس بالاتری در 100٪ باقی می گذارد. سوم و مهمتر از همه، گرمای بیش از حد ناشی از اتلاف انرژی را ایجاد می کند.

Charging night to morning

در حالت ایده‌آل، زمانی که یک دستگاه به ظرفیت باتری 100% رسید، باید شارژ را متوقف کند، فقط مدار شارژ را مجدداً روشن کند تا باتری هر چند وقت یکبار شارژ شود – یا حداقل جریان شارژ را به مقدار بسیار کمی کاهش دهد.

در حالی که برخی از تلفن‌ ها پس از پر شدن شارژ آن را غیرفعال می‌کنند. بسیاری از آنها همچنان تا نیم آمپر و گاهی اوقات بیشتر از پریز برق می‌کشند. خاموش کردن تلفن های هوشمند نیز در بسیاری از موارد تفاوتی ایجاد نمی کند. اگرچه این مقدار انرژی زیادی نیست. اما از خنک شدن سریع گوشی شما جلوگیری می کند و به چرخش در قسمت کوچکی از باتری ادامه می دهد و در نتیجه یک چرخه کوچک ایجاد می شود. و این اصلا خوب نیست. پس باید مواقعی گوشی را به شاؤژ بزنید که حواس شما به گوشی باشد که وقتی کامل شد آن را از برق بکشید.

زیرا چیزی که ممکن است اتفاق بی افتد “شارژ قطره ای” است زیرا شارژر سعی می کند تلفن را 100٪ نگه دارد. زیرا تلفن شما به طور طبیعی در طول شب شارژ خود را از دست می دهد. این بدان معنی است که تلفن شما دائماً بین شارژ کامل و کمی کمتر از آن شارژ کامل – 99٪ تا 100٪ و دوباره در طول شارژ طولانی تر از میزان مورد نیاز، در حال چرخش است. همچنین می تواند گوشی را گرم کند که برای باتری نیز مضر است.

اگر می خواهید یک شبه گوشی خود را به شارژ بزنید بهتر است که از حالت شارژ سریع بردارید. تا به یکی از موارد ساده راه های مراقبت از باتری گوشی عمل کرده باشید.

7-راه های مراقبت از باتری گوشی (راه حل هایی برای کاهش سرعت مصرف باتری) :

راه حل اول : استفاده از اپلیکیشن

اپلیکیشن های خاصی به بازار آمده که برای انواع تلفن های همراه قابل اجرا است. و جزئی از راه های مراقبت از باتری گوشی به حساب می آیند.

این اپلیکیشن ها مدعی هستند از راه های مراقبت از باتری گوشی اند، که با عملکرد هایی که دارند منجر به کاهش مصرف شارژ باتری گوشی یا کاهش سرعت خالی شدن شارژ آن می‌ شوند.

ادعای این اپلیکیشن ها تا حدی صحت دارد. و می توانند منجر به همچین کارهایی شوند. اما به کارگیری آن ها تنها روشی نیست که امکان کاهش سرعت خالی شدن شارژ باتری گوشی را فراهم می‌ کند.

کاری که اپلیکیشن های امروزی انجام می‌ دهند این است که عملکرد برنامه های غیر ضروری در پس زمینه گوشی هوشمند شما را متوقف می‌ کنند. اتصالات غیر ضروری مانند بلوتوث، جی پی اس و… که در گوشی روشن هستند و از آن ها استفاده نمی کنید را خاموش می‌ کند. همچنین نور صفحه نمایش گوشی را کم می‌ کند تا از سرعت کاهش شارژ باتری را کاهش دهد. ولی برخی نرم افزار ها مضر اند پیش تر می گوییم.

ولی شما به طور دستی نیز می توانید همچین کار هایی را انجام دهید.

راه حل دوم : تنظیمات دستی

شما به طور دستی و دانستن تمامی ویژگی های گوشی و راه های مراقبت از باتری گوشی می توانید از خالی شدن شارژ تلفن همراه خود تا حدی جلوگیری کنید.

تمامی کار هایی که توسط اپلیکیشن ذکر شد و انجام می دهد، توسط خود شما نیز امکان پذیر است و هیچ نیازی به نصب اپلیکیشن نخواهید داشت.

یکی ازمواردی سرعت مصرف انرژی را افزایش می دهد صفحه نمایش تلفن همراه شما است که انرژی بسیار زیادی را استفاده می کند.

راه های مراقبت از باتری گوشی برای به حداقل رساندن کاهش سرعت این مصرف زیادی وجود دارد.

کار هایی می توانید انجام دهید :

 • تایم قفل شدن خودکار صفحه نمایش را تا حدی کاهش دهید.
 • از تم ها و پس زمینه هایی برای تلفن همراه خود استفاده کنید که قالب تیره داشته باشند.
 • برنامه هایی که نیاز ندارید را به طور کامل ببندید.
 • نور صفحه نمایش را به صورت دستی در کمترین حالتی تنظیم کنید که هم قادر به استفاده از موبایل خود باشید، هم انرژی زیادی مصرف نکند. بعضی از گوشی های سامسونگ و شیائومی سیستم تنظیم نور خودکار دارند. و با توجه به محیط نور نمایشگر را کم و زیاد می­کنند. به عقیده من فعال کردن این آیتم نه تنها به صرفه نیست بلکه به علت پردازش ­هایی که به صورت مداوم انجام می­ دهد انرژی زیادی را مصرف می­ کند.

جلوگیری از خاموشی ناگهانی تلفن همراه

برخی از شما مطمئنا با این پدیده رو به رو شدید که تلفن همراه شما به طور ناگهانی خاموش شود.

زیرا که به راه های مراقبت از باتری گوشی توجه نکرده اید.

Prevent sudden cellular shutdown

این اتفاق در بیشتر مواقع با رعایت نکردن موارد راه های مراقبت از باتری گوشی است که در بالا ذکر شد در کوتاه مدت اتفاق می افتد و این اتفاق یک زنگ خطر برای شما می باشد که باتری شما کم کم عمر خود را کرده است. باید به فکر تعویض آن باشید.

همانطور که در بالا پیشنهاد دادیم که از نرم افزار استفاده کنید باید در انتخاب آن نیز دقت کنید. برخی به شما پیشنهاد برنامه هایی را می دهند که باطری شما را کنترل کند ولی اصلا توصیه نمی شود زیرا این برنامه ها

بر روی نرم افزار و سخت افزار گوشی تاثیر می گذارند.

برخی از تاثیرات :

 • زمان راه اندازی برنامه طولانی تر
 • هنگام پیمایش، نرخ فریم را کاهش می دهد.
 • کاهش نور پس زمینه.
 • صدای بلندگو را تا -3dB کاهش می دهد.
 • کاهش تدریجی نرخ فریم در برخی از برنامه ها.
 • در شدیدترین موارد، فلاش دوربین غیرفعال می شود که در رابط کاربری دوربین قابل مشاهده است.
 • برنامه‌هایی که در پس‌زمینه به‌روزرسانی می‌شوند ممکن است پس از راه‌اندازی نیاز به بارگیری مجدد داشته باشند.

می توان گفت که نصب اینجور اپ ها کاملا ضرر است.

از کیفیت گوشی می کاهد تا به کیفیت باتری اضافه کند.

اگر می خواهید از خاموش شدنه ناگهانی باتری جلوگیری کنید راه های مراقبت از باتری گوشی را به خوبی یاد بگیرید و مرتب انجام دهید تا به این مرحه نرسید.

و عمر مفید باطری خود را بالا ببرید.

راه های مراقبت از باتری گوشی را کاملا مد نظر خود قرار دهید تا بهترین کارایی را از باطری خود دریافت کنید.

این ویدیو می تواند به شما در استفاده از راه های مراقبت از باتری گوشی کمک گند.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.