چرا باتری موبایل سه پایه دارد

چرا باتری موبایل3 پایه دارد

چرا باتری موبایل سه پایه دارد – اگر در حال مطالعه این مقاله هستید حتماً به احتمال زیاد از دستگاه موبایل استفاده می‌کنید. تا حالا به این فکر کردید که چرا باتری موبایل سه پایه یا ترمینال دارد؟

برخی از باتری های موبایل سه پایه دارند و برخی دارای فوتون هستند و در وهله اول چرا این مورد انقدر عجیب است؟ به این دلیل که هر باتری دارای دو قطب مثبت و منفی است. حال ممکن است این باتری ماشین یا باتری قلمی باشد.

باتری موبایل دو قطب مثبت و منفی دارد

همه باتری ها در دنیا دارای دو ترمینال است ولی چرا باتری موبایل سه پایه دارد . در ادامه این موضوع را به طور کامل توضیح داده ایم.

چرا باتری موبایل سه پایه دارد (نام هر پایه)

  • 1- پایه مثبت
  • 2- پایه منفی
  • 3- پایه سوم می‌تواند آمپر ، BSI و یا اگر دارای چهار پایه باشد پایه چهارم قطعا آمپر خواهد بود

BSI چیست؟ بی اس آی در واقع نشانگر وضعیت باتری یا نشانگر سیستم باتری است. کار این سیستم این است که اطلاعاتی مانند و نوع و اندازه را به پردازنده می‌دهد.

در واقع در زمانی که شما باتری را در موبایل خود جایگذاری می‌کنید به طور خودکار سیگنالی را به موبایل ارسال می‌کند.

جایگذاری باتری موبایل

این سیگنال اندازه و ظرفیت باتری را تعیین می‎‌کند. که کمک می‌کند متوجه شود ولتاژ و جریان باتری چیست.

یکی دیگر از عملکرد های مهم ترمنیال این است که فرض کنید تلفن همراه شما روشن است، و شما یکدفعه باتری را خارج می‌کنید.

حذف ناگهانی باتری موبایل

سپس این PSI بلافاصله قطع می‌شود و به شخص می‌گوید تمام ارتباطات خود را غیر فعال کند تا به داده های آن آسیب وارد نشود. در این حالت دمای باتری بیش تر می‌شود.

این پایه باتری به یک ترمیستور متصل است که در داخل باتری یک سنسور دما دارد. اما ترمیستور چگونه کار می‌کند؟ هنگامی که دما افزایش پیدا می‌کند، مقاوت آن کاهش میاید.

در این صورت می‌توان گفت مانند یک LDR عمل می‌کند، ال دی آر زمانی که نور بر روی آن می‌تابد مقاوت خود را بر اساس آن تغییر می‌دهد.

در واقع ترمینال سوم اطلاعاتی مانند درصد شارژ باتری را به موبایل ارسال می‌کند. و هم چنین باعث می‌شود فرآیند جریان و وضعیت شارژ تحت کنترل باشد. در این صورت اطلاعات عمر باتری را دقیق تر دارد. تا به اینجا امیدوار هستیم که به پاسخ سوال چرا باتری موبایل سه پایه دارد رسیده باشید.

توضیحات بیش تر درباره پین های باتری:

BTEMP مخفف دمای باتری است. همانطور که از نام آن پیداست، اطلاعاتی در مورد دمای باتری به پردازنده می دهد.

این پایه BSI به یک ترمیستور متصل است که در داخل به سنسور دما متصل است تا در صورت داغ شدن بیش از حد باتری از باتری و تلفن همراه جلوگیری کند.

چرا باتری موبایل سه پایه دارد

حال اگر با ترمیستور یا نحوه عملکرد آن آشنا نیستید، دو تصویر زیر نحوه عملکرد آن را نشان می دهد. بنابراین با تغییر دمای اطراف ترمیستور، مقاومت آن نیز تغییر می کند.

چرا باتری موبایل سه پایه دارد

بنابراین بله، می توان گفت که به نوعی مانند یک LDR عمل می کند، اما یک مقاومت وابسته به نور LDR OR مقاومت خود را با توجه به شدت نوری که روی آن می افتد تغییر می دهد. در حالی که یک ترمیستور مقاومت خود را با توجه به دمای محیط اطراف خود تغییر می دهد.

مقاومت باتری و نشانگر دما

از این رو ترمینال BTEMP در واقع اطلاعاتی در مورد میزان شارژ باقی مانده در باتری به پردازنده می دهد.

و به این ترتیب پین BTEMP به پردازنده در کنترل وضعیت و جریان شارژ باتری کمک می کند. بنابراین عمر باتری تلفن های همراه بیشتر می شود.

کنترل کننده شارژ باتری موبایل
کنترل کننده شارژ باتری موبایل

نتیجه گیری

بنابراین با توجه به آنچه گفته شد، اکنون هر زمان که یک باتری با 4 پایانه می بینید، دقیقاً می دانید که چرا باتری موبایل سه پایه دارد

برای باتری 3 ترمینال: پایانه های انتهایی مثبت و منفی و وسط یا BSI یا BTEMP هستند.

برای باتری 4 ترمینال: پایانه های انتهایی مثبت و منفی و وسط ها BSI و BTEMP هستند.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.